Šumava 3
Objevte krásu přírody a lidí na Šumavě !!
Pexeso obsahuje 56 kartiček s fotografiemi známých i málo známých míst na Šumavě. Na této stránce najdete všechny fotografie z pexesa a podrobné informace ke každé fotografií!!!
A teď jen zbývá si pexeso zahrát a navštívit místa na Šumavě nejenom virtuálně, ale i vyjet na výlet a vidět vše na vlastní oči.
Přeji příjemnou hru a pěkné výlety!! Kdo si hraje, nezlobí !!
Kde se vydat na výlet na Šumavě ?
Koukej a objevuj krásu Šumavy !!
1. Prášilské jezero: Prášilské jezero (něm. Stubenbacher See) je karové ledovcové jezero na Šumavě v České republice. Leží v nadmořské výšce 1080 m. Má rozlohu 3,7 ha. Je hluboké maximálně 15 m. Nachází se v ledovcovém karu a je hrazeno 9 m vysokým valem žulových balvanů a dvěma staršími morénovými valy
2. Sjíždění Vltavy: Poplatek Splouvání Vltavy podléhá registračnímu systému. Pro splouvání Vltavy v úseku Lenora - Soumarský Most - most u Pěkné se stanovuje minimální stav vody, který je vyznačen na nástupním místě Soumarský Most na vodočetné lati červenou ryskou o šíři 2 cm u pravého mostního pilíře.
3. Kašperské Hory - radnice , byla na dnešním místě zřízena někdy ve druhé polovině 16. století. Původní objekt si v roce 1539 koupil tehdejší zástavní držitel hradu Kašperku Jiří z Lokšan. Dům velkoryse zvelebil a přivedl k němu první vodovod. Součástí domu i pozdější radnice bývala pivnice, dvůr s pivovarem a zahradou. V průběhu 17. - 18. století byla budova radnice přestavěna do dnešní renesančně - barokní podoby.
https://www.kasphory.cz
4. Hradlový most - u Modravy: je vodní dílo, zajišťující odbočení části vody (přes vtokový objekt) z řeky Vydry do Vchynicko-tetovského plavebního kanálu, který se zde nalézá na levém břehu řeky Vydry. Pokud není zvětšený průtok vody Vydrou, zůstává balvanité řečiště Vydry pod hradlovým mostem téměř prázdné. Teprve drobné přítoky a hlavně Hamerský potok zčásti naplní její koryto. Hradlový most v nadmořské výšce 940 m nad mořem se nachází zhruba na polovině cesty mezi Modravou a Antýglem a je začátkem plavebního kanálu.
5. Vlčí stezka: Návštěvnické centrum Srní - centrum věnované šelmám s vnitřní expozicí ukazující život vlků a jeho soužití s člověkem. Součástí venkovního areálu je vlčí výběh s vyhlídkovou lávkou.
6. Pustý Hrádek: je zřícenina hradu ležící na vrchu asi 400 m východně od hradu Kašperku, Stavba měla zabránit případným útočníkům v ostřelování níže položeného Kašperku z výšky. Tato pozdně gotická stavba pochází pravděpodobně z 15. století.
7. Čeňkova pila: byla vodní pila na řece Vydře, před jejím soutokem s Křemelnou. Nacházela se na pravém břehu v nadmořské výšce 630 m, v katastrálním území Svojše města Rejštejn. Byla postavena pražským obchodníkem se dřevem Čeňkem Bubeníčkem. Jedná se o pilu na vodní pohon, která zpracovávala šumavské dřevo z okolních lesů. Původně byla označována jako Bubeníčkova pila, až později se ujalo označení Čeňkova. V roce 1912 byla z rozhodnutí města Kašperské Hory na prodlouženém náhonu vystavěna malá vodní elektrárna Čeňkova pila.
10. Tříjezerní slať : vrchoviště o rozloze 19 ha. Nachází se asi 2,5 km severozápadně od obce Modrava, na pomezí katastrálních území Javoří Pila a Vchynice-Tetov I. Je typickým šumavským rašeliništěm vrchovištního typu, na kterém se vyskytuje mnoho vzácných rostlin. Tříjezerní slať je nejmenší z celkem tří zpřístupněných rašelinišť na české straně Šumavy.
9. Pramen Vltavy: Pramen Vltavy je symbolický pramen, který se nachází cca 5,5 km jihojihozápadně od obce Kvilda na Šumavě, 600 metrů od hranice s Německem. Místo je přístupné po asfaltové silnici, po modré turistické značce, nebo na kole po cyklotrase 1041. Uvedený pramen je však jen symbolické místo, voda je do kamenné studánky svedena dřevěným potrubím, které vede pod asfaltovou cestou. Skutečných pramenů je více a nacházejí se vysoko v nepřístupném terénu jihovýchodního svahu Černé hory (1316 m n. m.).
10. Roklanský potok: Je téměř 14 km dlouhý a odvodňuje území o rozloze 48 km². Od Javoří Pily až k Modravě vede podél jeho toku trasa červené turistické značky.
11. Meteorologická stanice Churáňov: Profesionální meteorologická stanice ČHMÚ na Churáňově byla postavena v roce 1952.
12. Parním vlakem Šumavou: V letní sezóně můžete cestovat Šumavou i parním vlakem.
13. Lenorské Rechle: je krytá dřevěná lávka vedoucí přes řeku Vltavu. Nalezneme je v těsné blízkosti před vjezdem do obce Lenora. Po levé straně silnice od Volar. Vybudována byla roku 1870
14. Chalupská slať (německy Großer Königsfilz) je rašeliniště přechodného typu mezi údolním a horským vrchovištěm. Nachází se v katastrálním území Svinná Lada, zhruba 1 km severně od Borových Lad, v nadmořské výšce 900-950 m. Rozloha slati je 137 ha. Náleží do I. zóny Národního parku Šumava. Slať je zpřístupněna naučnou stezkou, která vede po 260 metrů dlouhé poválkové cestě. Na okraji se v minulosti těžila rašelina. Území je chráněno coby přírodní památka Borová Lada.
15. Pokoj v krajině: je kovová instalace stavby nebo soch pod širým nebem na šumavské Modravě (okres Klatovy, Plzeňský kraj) navozující dojem "venkovního obývacího pokoje". Deset kovových křesel s trojicí stolků na platformě je označovano také jako "odpočinkové místo" (odpočívadlo), neboť poskytuje turistům celoročně volně přístupné pohodlné posezení, doplněné i emoční… Wikipedie
- Autor architekt Jan Šépka
- Rok vzniku2009
- Materiálocelové pozinkované profily, pororoštové díly, ohýbané dráty
- Umístění soutok Modravského potoka a Roklanského potoka
16. Horská Kvilda: Obec se rozkládá na náhorní plošině se spousty slatěmi a mokřady v nadmořské výšce cca. 1050 m.n.m., obcí protéká Hamerský Je zde velký počet udržovaných lyžařských tras, cyklostezek a vyznačených tras pro pěší. V blízkosti obce leží Jezerní slať s naučnou stezkou a vyhlídkovou věží. Obec leží uprostřed Národního parku Šumava a je známým, i když klidnějším střediskem zimní i letní rekreace. K Horské Kvildě náleží ještě několik osad – Výhledy, Zlatá Studna, Horní Antýgl a Korýtko. Další osady již zanikly.
https://www.horskakvilda.eu/
17. Čertovo jezero: Druhé největší ledovcové jezero. Čertovo jezero se nachází v nadmořské výšce 1030 metrů na jihovýchodní straně Jezerní hory. Je druhým největším ledovcovým jezerem Šumavy. Jeho rozloha je 9,7 ha, místy je hluboké až 37 m. Můžete si při pohledu na vodní hladinu představovat, že zde čert chtěl unést dívku do pekla. Podle legendy mu však přivázala na ocas kámen a on se v jezeře utopil. Voda z Čertova jezera teče do Dunaje a dál do Černého moře. K jezeru se dostanete ze Železné rudy po žluté nebo červené značce.
https://www.npsumava.cz/vylet/ledovcova-jezera-cerne-a-certovo/
18. Hrad Kašperk: Královský hrad Kašperk, je nejvýše položený královský hrad v Čechách. Byl postaven z příkazu římského císaře a českého krále Karla IV., nachází se 3 km od Kašperských Hor. Střežil zemskou hranici s Bavorskem, ochránil významné naleziště zlata a zabezpečil důležitou obchodní trasu tzv. Zlaté stezky.
19. Sušice: je město v okrese Klatovy v Plzeňském kraji, 25 km jihovýchodně od Klatov, na řece Otavě. Někdy na přelomu doby halštatské a laténské v 5. století př. n. l. byla oblast obydlena Kelty. Zanechali po sobě mj. Hradiště na Sedle, osídlení pokračovalo i v době římské a po příchodu prvních Slovanů. Je to brána do Šumavy.
20. Blatouch bahenní: Blatouch bahenní je vytrvalá rostlina, dorůstá výšky 30–50 cm, výjimečně i výšky okolo 1 metru. Listy jsou jednoduché, dolní řapíkaté, horní až přisedlé, řapík je dole rozšířen v pochvu. Čepele okrouhlé, ledvinité, na bázi srdčité, na okraji zubaté až pilovité. Kvete od dubna do června.
21. Horská synagoga Hartmanice: Od roku 1883 dům modlitby pro více než 200 obyvatel židovské víry, později truhlárna a sklad pneumatik... Po téměř 70 letech navrátilo nejvýše položené synagoze v České republice její důstojnost občanské sdružení Památník Hartmanice.
22. Kvilda: je obec na území Národního parku Šumava, v okrese Prachatice, 16 km jihozápadně od Vimperka. S nadmořskou výškou 1065 m se podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela jedná o nejvýše položenou obec v České republice. Leží 5 km od pramenů Teplé Vltavy, v místech, kde do ní zleva ústí Kvildský
https://www.npsumava.cz/navstivte-sumavu/navstevnicka-centra/informacni-stredisko-kvilda/
23. Hůrka: e zaniklá sklářská ves na Šumavě, asi 7 km východně od Železné Rudy, dnes základní sídelní jednotka obce Prášily. První část obce byla založena roku 1732 při sklářské huti Hafenbrändlů, původně nazývané Česká huť.
24. Železná Ruda: město ležící v údolí říčky Řezné. ze všech stran je lemováno horskými vrcholy, na česko-německé hranici a na hranici Národního parku Šumava. Je to jedno z šumavských sportovních a turistických středisek cestovního ruchu.
25. Otava: je zlatonosná řeka v západních a jižních Čechách, která bývala do konce 19. století srdcem a osou prastarého Prácheňského kraje. Je to levostranný přítok Vltavy, vznikající soutokem Vydry a Křemelné na Šumavě u Čeňkovy Pily. Délka toku činí 111,7 km.
26. Volary: (německy Wallern) jsou město v jižních Čechách, ležící v jihozápadní části Jihočeského kraje.
27. Filipova Huť : je částí obce Modrava. Nachází se na jižních svazích rozsochy hory Antýgl, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 metrů. Z osady se otevírá výhled na bavorskou horu Roklan.
28. Hořec šumavský: (Gentiana pannonica). Patří mezi zvláště chráněné druhy v kategorii silně ohrožené. Je jediný zástupce rodu na našem území, který má tmavě fialové květy.
Poslední aktualizace 3.1.2024